top of page
Szukaj

Projekt fashion I jego ochrona prawna

Każda działalność projektowa rozpoczyna się od procesu twórczego, który finalizuje powstanie dzieła modowego. Sam ten proces jest równie ważny co jego ochrona prawna. W końcu na każdym kroku napotykamy skopiowane utwory wielkich twórców oraz wewnętrzne konflikty w strukturach światowych marek.


 Jeśli dany projekt przejawia indywidualne i oryginalne cechy możemy go nazwać utworem, a co za tym idzie jest chroniony przez prawo na gruncie praw autorskich. Sam pomysł bez rozpoczęcia procesu twórczego nie jest chroniony na gruncie prawa, ochronie podlega jego realizacja np. stworzone kroje ubrań i dodatków, nazwa marki, szkice kolekcji czy koncepcja pokazu. Najskuteczniejszą ochroną jest zastrzeżenie znaku towarowego, który można przedstawić za pomocą słowa, grafiki, szkicu projektu a nawet zapachu.


Największe marki z segmentu premium i nie tylko korzystają z takiej ochrony rejestrując projekty kultowych modeli torebek, ubrań, butów i dodatków. Domy mody takie jak Chanel, Dior czy LV w swoim portfolio znaków posiadają tysiące zastrzeżonych szkiców przedstawiających projekty wielu kolekcji, niektóre z nich sięgają kilkudziesięciu lat wstecz.


Co tylko podkreśla jak ważna była i jest ochrona projektu dla projektanta oraz całej marki. Możliwości jakie daje ochrona prawna projektów jest ważna nie tylko z perspektywy artystycznej ale także biznesowej.Rynek fashion na przestrzeni ostatnich lat rozwija się coraz dynamiczniej i nie dotyczy to tylko pozytywnych aspektów. Coraz częściej dostrzegamy tzw „podróbki” i powszechnie znany plagiat. Zastrzeżenie znaku towarowego daje najszybszą możliwość egzekwowania praw artysty oraz pozostawia przestrzeń dla innych twórców do zweryfikowania własnej twórczości w odpowiednich rejestrach unijnych oraz międzynarodowych. Gwarancję zastrzeżenia unikatowego znaku towarowego daje analiza ekspertów odpowiednich urzędów i weryfikacja czy zgłaszany projekt nie narusza praw innego twórcy.Wiktoria Szewczak

Studio Melon Blanc


Comentarios


bottom of page