top of page
Szukaj

MIERZENIE WARTOŚCI PR I BYCIE ODPOWIEDZIALNYM

Wzrost kliknięć na produkt lub wzrost zapytań na stronie internetowej nie jest rolą public relations. Nie tak działa PR. W OGÓLE. Istnieje wiele czynników jak i narzędzi wpływających na sprzedaż, które znajdują się poza kontrolą PR, warto mieć je na uwadze już na wstępie współpracy z kreatorami wizerunku naszej marki.

 

Zwrot z inwestycji - w szczególności tej marketingowej lub PR-owej - to rozmowa, która ma już trochę lat, a jeszcze więcej legend. Zazwyczaj klienci, którzy są zdeterminowani by mierzyć każdą konwersję są klientami, których najlepiej unikać. O wiele przyjemniej pracuje się z właścicielami firm i marketerami, którzy rozumieją siłę PR-u, odróżniają ją od reklamy i ufają, że potrafisz budować markę za pomocą środków, które są dla Ciebie dostępne.


Relacje publiczne są nieskończone. Istnieją ,,Z" lub ,,BEZ" strategicznych wysiłków. To, co ludzie myślą o Tobie i Twojej firmie, produkcie, miejscu lub rzeczy jest sumą wrażeń.

Rola PR-owca polega na kształtowaniu tego wrażenia w taki sposób, aby było jak najkorzystniejsze dla Ciebie i Twoich bezpośrednich odbiorców.


PR jest długoterminową i trwałą inwestycją, jest to szczególnie ważne również w odniesieniu do wstępu tego artykułu, czyli oczekiwanego zwrotu z inwestycji. Klienci oczekujący bezwzględnej mierzalności i analityki działań PR-wych pierwsze kroki powinni skierować nie do osoby odpowiedzialnej za działania wizerunkowe ale do reklamy, gdzie będą czuć się bardziej komfortowo w kontrolowaniu kreatywności realizowanego sukcesu. Ale umówmy się... jako konsumenci wiemy doskonale na co zwracamy większą uwagę i zdecydowanie nie jest to reklama... ;)


Wzrost kliknięć na produkt lub wzrost zapytań na stronie internetowej nie jest rolą public relations. Istnieje wiele czynników wpływających na sprzedaż, które znajdują się poza kontrolą PR, warto mieć je na uwadze już we wstępie współpracy z kreatorami wizerunku naszej marki.

CO MA (RALNY I MIERZALNY) WPŁYW NA SPRZEDAŻ?


Opakowanie produktu (w zamyśle świadczenia usług - usługa też jest produktem!)

Jakość produktu

Jakość projektu marki

Dostępność produktu

Cena

Wrażenia z zakupów online

Zainteresowanie i sympatia rynku

Otoczenie rynkowe

Reklama wspierająca

Strategia medialna

Event marketing

Strategiczny copywriting

Przemyślana współpraca z ambasadorami


Ponad wszystkie wymienione elementy, specjaliści PR muszą być odpowiedzialni za realizację działań, na które zgodzili się ich klienci i które są zgodne z kampaniami marketingowymi, sprzedażowymi oraz reklamowymi. W tym miejscu warto podkreślić, że PR jest branżą opartą na opłatach za usługi, nie jest to opłata za wynik tudzież sprzedaż. PR to funkcja komunikacyjna, wizerunkowa. Nie jest, nigdy nie był i nie powinien być rozliczany ze sprzedaży. To nie jest sprzedaż ani performance marketing (mierzenie działań marketingowych względem wzorców sprzedaży). PR to marketing marki, budowanie narracji, świadomości marki i przyciąganie odpowiedniej społeczności poprzez wielokanałową komunikację.


Raportowanie ROI w odniesieniu do działań PR jest jak próba przeliczenia wartości dolara na przyjaciela. Nie da się. Przyjaciel lubi cię, zna cię, ufa ci, dodaje ci energii, wspiera cię, słucha cię, wnosi wkład w sensowną rozmowę, jest zawsze lojalny i zawsze cię wspiera.

O sile marki mówią i świadczą dobre rzeczy, wypowiedziane podczas Twojej nieobecności w pokoju. PR, podobnie jak dobry przyjaciel, jest tym wszystkim dla biznesu - twoim ostatecznym hype-guyem. Przyjaciele, podobnie jak lojalni fani Twojego biznesu, nie mają wartości w dolarach, którą wnoszą do Twojego świata przez całe życie. PR to wysiłek, aby znaleźć przyjaciół dla Ciebie i Twojego biznesu. Wysiłki i wpływ są wieczne. Nie da się wycenić przyjaciela w dolarach.


Marlena Kalisiewicz


Comments


bottom of page