top of page
Szukaj

Czym jest architektura marki?


Każda marka jest jak obietnica. Obietnica konkretnej wartości i jakości. To też swego rodzaju efekt zaklęcia. Nawet najszczersze chęci nie wystarczą gdy za produktem bądź usługą nie idzie rzetelna komunikacja. Mówi się, że ,,jak nas widzą, tak nas piszą”. Pozornie trywialne zdanie skrywa w sobie trochę prawdy. A to, co pozostaje zauważone zawsze to emocje. Pozytywne, negatywne bądź co gorsza - obojętne.


 

Ludzie chcą dziś słuchać historii. Relacje publiczne to nic innego jak narracja, a narracja to słowa, słowa zaś to zaklęcia. Trzeba wiedzieć, jakiego zaklęcia użyć, żeby rozwiązać dowolny problem lub cokolwiek sprzedać.

Czym jest Architektura marki?

Te dwa słowa skrywają przede wszystkim różnorodność oferty Twojej marki, z którą spotyka się konsument, w momencie podejmowania decyzji zakupowej. Jest to również układ zależności pomiędzy marką główną a pozostałymi liniami ofertowymi, produktami lub pozostałymi markami grupy. Kluczowym narzędziem w architekturze marki jest język komunikacji dostosowany do każdej grupy odbiorców indywidualnie. Usługa lub też produkt powinien być inaczej przedstawiony architektowi, a inaczej klientowi detalicznemu. Dobry plan, wpisany w architekturę Twojej marki pozwala reagować szybko i co najważniejsze - skutecznie. Okazja czyni sukces, jeśli dobrze ją wykorzystamy. Warto zatem łapać wszystkie, prawda?

Mów do architekta jego językiem

Za case study weźmy grupę odbiorców jaką są architekci. Masz dobrze działający landing page marki, ciekawe ulotki, kreatywną sesję zdjęciową, jednak grupa docelowa wciąż jest poza zasięgiem. Co może być powodem? Słowa, którymi posługujesz się w prezentacji produktu lub usługi.

Wszyscy wiemy jak wygląda przygotowywanie potrawy z czyjegoś przepisu. Niby mamy wytyczne, jasno określone zasady, ale wystarczy drobne odstępstwo i nasze danie nijak ma się do oczekiwań z początku gotowania. Czy zawsze jest fatalne, zasługujące na wyrzucenie do kosza? Nie. Niekiedy wychodzi nam coś znacznie lepszego. Sukces marki uzależniony jest od dobrze opracowanej strategii, będącej ,,drogowskazem”. To powoduje, że nawet jeśli coś nie idzie po naszej myśli, wyznaczona strategia pomoże nam wykorzystać faktyczny stan rzeczy tak, aby osiągnąć to, co sobie założyliśmy. Świat pędzi i nie czeka aż przemyślimy wszystkie możliwości. Aby za nim nadążyć musimy działać szybko i zdecydowanie, a do tego niezbędna jest strategiczna realizacja wyznaczonego celu.

Przygotuj zespół na zmiany

Każda zmiana, również w procesie zarządzania firmą wymaga dobrego planu, strategii i konsekwentnego wdrożenia bez kompromisów. Możesz wprowadzić zmiany samodzielnie lub powierzyć je specjalistom. Bez względu którą drogę wybierzesz, przygotuj się do tego merytorycznie. Twój czas i pieniądze są cenne, wydaj je przemyślanie raz na opracowanie architektury swojej marki, by czerpać to, co najlepsze z efektów później. Dobrze ukształtowana architektura ułatwi Ci wprowadzanie nowych produktów na rynek, zminimalizuje koszty związane z budowaniem i promowaniem marki oraz pomoże w zwiększeniu udziału Twojej firmy w rynku.

Comments


bottom of page